reklama

Bezzubé ospravedlnenie

Podobnosť čisto náhodná (s tuctom obdobných prípadov, ktoré obratom vylovíte z pamäti). Na nedávnom pohrebe môjho známeho som so škrípajúcimi zubami počúval, ako sa naši najvyšší ústavní činitelia predbiehali v ospravedlneniach za jeho nezákonné zatknutie z minulosti. Ospravedlňovali sa ministri, ospravedlnila sa dokonca celá vláda. Ale čo z takého ospravedlnenia?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

V prvom rade, po smrti... Povedzme si úprimne, na čo to už komu je? Keď človek úpenlivo čaká na ospravedlnenie a to príde až po jeho smrti, môžeme vôbec hovoriť o ospravedlnení? Nie je to len ospravedlnenie vnútornej ťažoby ospravedlňujúcej sa osoby? Nerobievame to výlučne pre svoje svedomie?

Po druhé, akú relevanciu má ospravedlnenie sa za nezákonný postup štátnej moci vyjadrené ústavným činiteľom na pohrebe? Minimálnu, ak nie žiadnu. Nežiadalo by si to tak trošku právnej relevancie ale aj formy? Veď postmortálna ochrana osobnostných práv je zakotvená aj v našom právnom poriadku. A tlačové besedy a oficiálne vyhlásenia, na tie sú naši ústavní činitelia zvyknutí aj pri bagateľnejších veciach...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po tretie, kto sa to má vlastne ospravedlniť? V tomto prípade, ako aj v mnohých obdobných, s ktorými sa v našom „právnom štáte“ dá stretnúť žiaľ často, hovorí zákon jasnou rečou. Nahrádzanie subjektu ospravedlňujúceho sa iným je preto nešťastné a nesmie podľa môjho názoru predbiehať ospravedlnenie predvídané zákonom.

Po štvrté, zásadný význam má odpoveď na otázku: Čo ďalej? Vypočuť si ospravedlnenie je síce pekné (hoc počúvanie konštatácie o pripustení porušenia zákona v „právnom štáte“ nie je najkrajšie), ale čo ďalej? Som zjavne naivný, ak čakám, že po porušení zákona príde sankcia, vznik sekundárnej povinnosti za porušenie tej primárnej? Alebo aspoň vyvodenie zodpovednosti bez ohľadu na jej charakter. Udeje sa to aj v tomto prípade? Alebo sa to už stalo? Nie, krátenie platu počas troch nasledujúcich mesiacov za súčasného uloženia mimoriadnej odmeny, to predsa nemôže byť ono. Ani povýšenie do vrcholovej funkcie dotknutého štátneho orgánu či priznanie statusu chráneného svedka páchateľovi. Neverím a nebudem...Takto to predsa v právnom štáte nemôže fungovať!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo ďalej? je teda prejudiciálnou otázkou, ktorú by mal vyriešiť každý, kto sa zamýšľa ospravedlniť. Predpokladám, že ak v uvedenom prípade došlo k ospravedlneniu, predchádzalo mu dôkladné vyšetrenie prípadu, v závere ktorého bolo jednoznačne konštatované porušenie zákona. V takom prípade nastupuje zodpovednostný vzťah medzi štátom a tým, kto zákon porušil. Rovnako samozrejmé je aj to, že ospravedlnenie sa vzťahuje na všetkých, ktorých základné práva a ľudské slobody boli porušené – je nepredstaviteľné, aby bolo ospravedlnenie adresované len jednému adresátovi, ak sa má bez ďalšieho vzťahovať aj na iné osoby (napr. spoluobvinených). Alebo sa na niečo čaká? Pevne dúfajme, že nie na ďalšiu tragédiu...aj keď, potom by to bolo oveľa ľahšie... Automatické by malo byť aj to, že z kvázi poškodených sa stávajú obvinení, porušovatelia právnych predpisov a zneužívatelia právomoci sú stíhaní disciplinárne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

To samozrejme platí len v právnom štáte. Vrátane princípu predvídateľnosti práva, čo okrem iného znamená, že občan dokáže predvídať, ako môže a bude konať orgán verejnej moci pri výkone svojej právomoci. Tomu zodpovedá aj zásada, že orgán verejnej moci a jeho predstavitelia vedia čo môžu a hlavne to aj dodržia. Ak by to nerobili, jednoducho by prišla sankcia. A to si nikto nemôže dovoliť...

V „právnom štáte“ na rozdiel od právneho štátu sankcia možno niekedy aj hrozí, ale hrozba časom pominie a na všetko zlé sa predsa rýchlo zabúda... Porušovanie zákona, základných práv a slobôd teda môže smelo pokračovať, často aj s posvätením „z hora.“ Účel svätí prostriedky... A čo na tom, že niekto bude niekoľko rokov trestne stíhaný? Veď ho nakoniec súd oslobodí, tak prečo pre boha toľko stresu? Že sa mu zosype život? Že príde o zamestnanie? Rozpadne sa mu rodina? Že si so sebou do hrobu zoberie stigmu zločinca? Ale prosím Vás, veď sa mu ospravedlníme!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj keď, tak zvláštne, tak nijak... Ako úsmev bez zubov, vtedy je tiež lepšie držať ústa zavreté...

Ivan Ikrényi

Ivan Ikrényi

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

advokát Zoznam autorových rubrík:  Ekonomika

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu